Rozlicz PIT Online

Poradnik PIT-28

Masz obowiązek rozliczyć PIT-28 jeżeli w roku podatkowym uzyskujesz przychody opodatkowane w formie zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych z tytułu:

  • pozarolniczej działalności gospodarczej lub
  • umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, rozliczanych poza działalnością gospodarczą (wynajem prywatny).

W ramach PIT-28 można rozliczać też wynajem miejsc reklamowych na stronach internetowych.

Do kiedy PIT-28

W 2024 roku rozliczenie PIT-28 (przychody z najmu) należy złożyć w tym samy okresie, co inne PITy, tj. między 15 lutego a 30 kwietnia. Deklaracje złożone wcześniej będą traktowane jak te złożone 15 lutego (co ma znaczenie np. w przypadku wyliczenia czasu na zwrot podatku).

Do złożenia PITa przygotuj poniższe informacje:

  • - suma przychodów z najmu w minionym roku,
  • - informacje o odliczeniach od przychodu (np. straty z lat ubiegłych lub ulga odsetkowa),
  • - swoje dane osobowe (adres zamieszkania, pesel)

PIT 28 możesz łatwo złożyć online, korzystając do programu ePITy >>złóż PIT 28 online<<

PIT-28 a 1% podatku

Czy wiesz, że mniej niż połowa osób rozliczających PIT-28 decyduje się przekazać 1,5% podatku wybranej organizacji pozarządowej (OPP) ?

Np. w 2020 roku w Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Lublinie na 10 418 rozliczeń podatkowych PIT-28, tylko w 4 953 wskazano taką organizację (to mniej niż 48%, podczas gdy w PIT-37 na przekazanie 1 procent podatku decyduje się ok. 75% podatników).

Nic nie tracisz

Decydując się na przekazanie 1,5% podatku nic nie tracisz. Do organizacji trafi część podatku, która i tak trafiłaby do budżetu państwa.

Możesz zyskać

Organizacje pozarządowe pracują na rzecz rozwoju Twojego miasta oraz pomagają jego mieszkańcom. Od pomocy ubogim i potrzebującym, poprzez ochronę środowiska i pomoc zwierzętom, aż po organizacje, które patrzą władzy na ręce i pilnują wydatków z pieniędzy publicznych. Wspierając je, rozwijasz swoje otoczenie!

Jak przekazać 1,5% w PIT-28

Aby przekazać wybranej organizacji swój 1,5% podatku, wystarczy że w części "O" formularza PIT-28 (przedostatnia strona) wpiszesz jej nr KRS. Aby organizacja otrzymała pieniądze, PIT-28 musisz rozliczyć w terminie (w tym roku masz czas do 28 lutego) oraz w tym czasie wpłacić ew. należny podatek.

Komu przekazać 1,5% podatku?

W Lublinie siedzibę ma 155 organizacji pożytku publicznego, którym możesz przekazać 1% podatku. Zobacz wykaz organizacji.

homemagic-wandcrossarrow-rightmenu-circlecheckmark-circle